Kuyu yeri Secimi

Sondaj yaptırmak isteyen Kişi ve Kurumlar, sadece birim fiyatını sorarak değerlendirmek yapmak hatasına asla düşmemelidirler. Farklı jeolojik formasyonlarda, farklı tipte sondaj teknikleri uygulanmakta ve sondaj birim fiyatlarını kesinlikle etkilemektedir

Öncelikle, çok iyi bir etüt çalışması ile su  kuyusu lokasyonu tespit edilmeli ve açılacak su kuyusu tasarımı uzman   mühendisler tarafından yapılmalıdır.Bir su sondaj kuyusunun   projelendirilmesi;kuyunun yapısına uygun olacak etkenleri ve kuyu   açılması sırasında kullanılacak malzemenin seçimini içerir. İyi bir su   kuyusu projesi;kuyu ekonomik ömrünün uzun olmasını sağlamanın yanında   ekonomi boyutunu da kapsar.

Su sondaj kuyusu Projesi işinin ehli Uzman  Bir sondaj Firması tarafından yapılmadığı  takdirde;ileride kuyu  işletme sırasında kuyu sahibine yüksek pompaj ve  bakım maliyetleri de  yüklenebilir. Başlangıçta ucuz sanılan bir  işlem,biraz daha uzun vadede  size çok çok pahalıya mal olabilir. Sondaj  ekibi,kuyu projesine göre  su kuyusunun inşasını yapmalıdır. Sondaj  sırasında yeraltının değişik  koşullarına göre gereken değişikliklerin  geç kalınmadan yapılması  gerekir.Su sondajı mutlaka uzman mühendis  tarafından kontrol  edilmelidir. Aksi halde;"ucuz etin suyu yavan olur" atasözümüzde olduğu  gibi hoş olmayan durumlarla karşılaşılır.  
  
Sondaj kuyusunun derinliği, eğimli veya düşey olması, yönü, kuyu İçinde yapılması gerekli deneyler (basınçlı su deneyi, standard penetrasyon deneyi, sızma deneyi, numune ve karot numunesi alınması... vb.) belirtilmeli, yeraltısuyu ölçümü İçin kuyuya filtre indirilip  indirilemeyeceği değerlendirilmelidir. Ayrıca -gerektiğinde- özel deneyler (presyometre,dilatometre ve kuyu jeofiziği) konusunda bilgi verilmelidir,
 
Yukarıda da belirtildiği gibi sondajcılık salt delme işlemi değildir. Açılacak kuyunun tasarlanması,yönengelendirllmesi, açılması, kuyu içi deneylerin yapılması, değerlendirilmesi anlamında sondajcılık bir bütündür.
 
Sondaj yapılacak kulenin ( Sondaj makinası )  kapasitesinin öngörülen Kuyu derinliginden daha fazla olmasına Özen gösterilmelidir.
Yeraltısuları, yeraltında farklı düzeylerde ve farklı niteliklerde olabilmektedir. Bilinçsiz yapılan delme işlemleri ile yeraltısuyu dengesinin bozulmasına ve kirlenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle yeraltısuyu kaynaklarının bulunduğu alanlarda hidrojeolöjik veriler gözönüne alınarak sondaj yapılmalıdır,
 
Sondaj çalışmaları kesinlikle deneyimli Bir Sondaj Firmasının teknik elemanlarının gözetim ve denetimi altında yapılmalıdır.
 
  
  Kuyu yeri secimi, kuyu yeri, Sondaj kuyusu yeri, Sondaj, Bursa sondaj
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Copyright 2008 Göktürkler Sondaj Mühendlslik Tüm Hakları Sakldır.
  
 
İLETİŞİM
Sinan GÖKTÜRK
0532 498 11 67
GÖKTÜRKLER SONDAJ HABERLER
.
ÜLKER HOLDİNG SONDAJ ÇALIŞMASI


ÜLKER HOLDİNG

  15.01.2020 ARMUTLU / CADIRA ÇİFTLİĞİ İçme Suyu Sondaj ve Dalğıç Pompa Çalışması
86 Metre 3 Lt / sn HAYIRLI OLSUN...

Yalova Armutlu Hayriye Köyü sondajı 

BEREKET ENERJİ RES SONDAJ ÇALIŞMALARI


GÖKTÜRKLER SONDAJ 

08.11.2018 tarihi itibari ileBereket Enerji Aravo RES Armutlu Santralinde Katotik Koruma, 10 ADET 120 METRE Sondaj Calışmalarını 23.11.2018  ( 15 gün ) gibi kısa bir süre içinde teslim  etmiş, Bağlantıları yapılmış, devreye girmiştir.
( EKİP ve EKİPMAN DESTEK İÇİN BEREKET ENERJİ A.Ş ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİZ.
(Göktürkler Sondaj) 


KAR GROUP KAR BETON
05.04.2016 TARİHİ İTİBARİ İLE
GÖKTÜRKLER SONDAJ
KAR GROUP
KAR BETON  
4 NCü SONDAJ KUYUSUNU TAMAMLAMIŞ
 07.04.2106 İLE 5 NCİ SONDAJ KUYUSUNA BAŞLAMIŞTIR.


KAR BETON REFERANS
DHMİ YENİŞEHİR HAVALİMANI
10.11.2015 TARİHİ İTİBARİ İLE 
GÖKTÜRKLER SONDAJ
DHMİ YENİŞEHİR HAVALİMANI SONDAJI 120 METRE 20 LT /SN OLARAK 
TAMAMLANMIŞ DEPO HATTINA BAĞLANMIŞTIR.
YENİŞEHİR HAVALİMANI GÖKTÜRKLER SONDAJ REFERANS
FISTIKLI KÖYÜ

15.09.2015 TARİHİ İTİBARİ İLE

GÖKTÜRKLER SONDAJ
YALOVA ARMUTLU KAYMAKAMLIĞI
FISTIKLI KÖYÜ 
İÇME SUYU SONDAJI 136 METRE 10 LT /SN OLARAK 
TAMAMLANMIŞ KÖY HATTINA BAĞLANMIŞTIR.


ARMUTLU KAYMAKAMLIĞI KÖY KUYUSU

YALOVA ÖZEL İDARE SONDAJ ÇALIŞMASINDA MUTLU SONYALOVA ÖZEL İDARE KAPALI KÖYÜ İÇME SUYU SONDAJ ÇALIŞMASINDA 10 LT/SN SU KÖY ŞEBEKESİNE BAGLANMIŞTIR

ARMUTLU KAYMAKAMLIĞI
BURSA NARLIDERE SULAMA KOOPERATİFİ


BURSA NARLIDERE KÖYÜ SULAMA KOOPERATİFİ SONDAJI 120 METRE 12''  İNÇ, BORU
8'' İNÇ DALĞIÇ POMPA
40 LT / SN SU VERİMİ

NARLIDERE SULAMA SONDAJI KUYUSU
İÇME SUYU SONDAJ ÇALIŞMASINDA MUTLU SON

GÖKTÜRKLERSONDAJ MÜHENDİSLİK

YALOVA / ARMUTLU BELEDİYESİ 4 ADET İÇME SUYU SONDAJ ÇALIŞMASI TAMAMLANMIŞ ŞEHİR ŞEBEKESİNE BAĞLANTISI YAPILMIŞTIR.