Jeofizik Etüt

Jeofizik Etüt Bursa jeoloji jeofizik Etüt
 
 

Yeraltı sularını oluşturan her formasyon ölçümlerle algılanıp haritalanabilecek bir takım fiziksel özelliklere sahiptir. Bu parametrelerden biri veya birkaçı ölçülerek yeraltındaki formasyonların derinliği, kalınlığı ve uzanımıyla ilgili bilgiler elde edilebilir. Ayrıca jeofizik ölçümler lokal jeolojik bilgilerle desteklenip belirlenen formasyonların serbest yeraltı suyu taşıyıp taşımadığı yani akifer nitelikleri tayin edilebilir.

Jeofizik metodlar ölçülen fiziki parametrenin türüne göre isimlendirilir. Bunlardan biride Elektrik Rezistivite etüdüdür. Elektrik rezistivite etüdü yeraltı tabakalannın rezistivite değerlerinin yüzeyden ölçülme operasyonudur. Yer kabuğunu oluşturan litolojik formasyonların rezistivite değeri 0.01 ohm. ile 1OO.OOO ohm. arasında değişir.

Kayaçların birbirinden farklı rezistivite değerine sahip olması özelliğinden yararlanarak Jeofizik " Rezistivite Etüdü " genellikle bir sahadaki yapıyı ortaya çıkarmak , hidrojeolojik koşulları ve örtü kalınlığını saptamak yöresel yada bölgesel su içeren rezervuar sisteminin yerini ve boyutlannı belirlemek amacıyla yapılır.

Elektrik sondaj yöntemi yeraltı yapısının derinlere doğru değişimini tetkik için kullanılır. Etüd sahasında seçilecek bir noktada bir doğrultu boyunca simetrik olarak yerleştirilmiş elektrod aralıkları araştırılarak görünür rezistivite değeri ölçülür Böylece sığ derinliklerde başlayarak istenilen araştırma derinliğe kadar görünür rezistivite değişimi belirlenmiş olur.

Görünür rezistivite değerleri yarım akım elektrodu aralığının fonksiyonu olarak 62.5 mm modülü çift logaritmik eksenli kağıda çizilerek " Rezistivite Eğrisi " elde edilir. Elde edilen bu eğri tam çakıştırma yöntemini alan bir bilgisayar programı yardımıyla değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda elektrik sondaj yapılan noktada araştırma derinlik sınırları içerisinde yer alan formasyonların gerçek rezistivite değeri, derinliği, kalınlığı, sayısı ve türleriyle ilgili bilgiler elde edilir. Bu bilgiler doğrultusunda etüd yapılan noktanın su sondajına uygun olup olmadığı belirlenmiş olur. Bir etüd sahasında gerekli sayıda noktada elektrik sondaj ölçümü yapılarak tüm saha yeraltı suyu olanakları açısından değerlendirir. Bu bilgilere göre en uygun sondaj noktasının yeri ve derinliği tahmini olarak tespit edilmiş olur.

 
 
 
 
Sondaj suyu bulunması, Sondajda su, Su sondajı, Su patlaması, Sondajcılık, Bursada sondaj 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İLETİŞİM
Sinan GÖKTÜRK
0532 498 11 67
GÖKTÜRKLER SONDAJ HABERLER
.
ÜLKER HOLDİNG SONDAJ ÇALIŞMASI


ÜLKER HOLDİNG

  15.01.2020 ARMUTLU / CADIRA ÇİFTLİĞİ İçme Suyu Sondaj ve Dalğıç Pompa Çalışması
86 Metre 3 Lt / sn HAYIRLI OLSUN...

Yalova Armutlu Hayriye Köyü sondajı 

BEREKET ENERJİ RES SONDAJ ÇALIŞMALARI


GÖKTÜRKLER SONDAJ 

08.11.2018 tarihi itibari ileBereket Enerji Aravo RES Armutlu Santralinde Katotik Koruma, 10 ADET 120 METRE Sondaj Calışmalarını 23.11.2018  ( 15 gün ) gibi kısa bir süre içinde teslim  etmiş, Bağlantıları yapılmış, devreye girmiştir.
( EKİP ve EKİPMAN DESTEK İÇİN BEREKET ENERJİ A.Ş ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİZ.
(Göktürkler Sondaj) 


KAR GROUP KAR BETON
05.04.2016 TARİHİ İTİBARİ İLE
GÖKTÜRKLER SONDAJ
KAR GROUP
KAR BETON  
4 NCü SONDAJ KUYUSUNU TAMAMLAMIŞ
 07.04.2106 İLE 5 NCİ SONDAJ KUYUSUNA BAŞLAMIŞTIR.


KAR BETON REFERANS
DHMİ YENİŞEHİR HAVALİMANI
10.11.2015 TARİHİ İTİBARİ İLE 
GÖKTÜRKLER SONDAJ
DHMİ YENİŞEHİR HAVALİMANI SONDAJI 120 METRE 20 LT /SN OLARAK 
TAMAMLANMIŞ DEPO HATTINA BAĞLANMIŞTIR.
YENİŞEHİR HAVALİMANI GÖKTÜRKLER SONDAJ REFERANS
FISTIKLI KÖYÜ

15.09.2015 TARİHİ İTİBARİ İLE

GÖKTÜRKLER SONDAJ
YALOVA ARMUTLU KAYMAKAMLIĞI
FISTIKLI KÖYÜ 
İÇME SUYU SONDAJI 136 METRE 10 LT /SN OLARAK 
TAMAMLANMIŞ KÖY HATTINA BAĞLANMIŞTIR.


ARMUTLU KAYMAKAMLIĞI KÖY KUYUSU

YALOVA ÖZEL İDARE SONDAJ ÇALIŞMASINDA MUTLU SONYALOVA ÖZEL İDARE KAPALI KÖYÜ İÇME SUYU SONDAJ ÇALIŞMASINDA 10 LT/SN SU KÖY ŞEBEKESİNE BAGLANMIŞTIR

ARMUTLU KAYMAKAMLIĞI
BURSA NARLIDERE SULAMA KOOPERATİFİ


BURSA NARLIDERE KÖYÜ SULAMA KOOPERATİFİ SONDAJI 120 METRE 12''  İNÇ, BORU
8'' İNÇ DALĞIÇ POMPA
40 LT / SN SU VERİMİ

NARLIDERE SULAMA SONDAJI KUYUSU
İÇME SUYU SONDAJ ÇALIŞMASINDA MUTLU SON

GÖKTÜRKLERSONDAJ MÜHENDİSLİK

YALOVA / ARMUTLU BELEDİYESİ 4 ADET İÇME SUYU SONDAJ ÇALIŞMASI TAMAMLANMIŞ ŞEHİR ŞEBEKESİNE BAĞLANTISI YAPILMIŞTIR.